Audit rəyinin vacibliyi
Audit – təsərrüfat subyektlərində maliyyə hesabatlarının və mühasibat uçotunun dəqiq və düzgün aparılmasının müstəqil yoxlanılmasıdır.
Auditor xidməti dedikdə isə  təsərrüfat subyektlərində müqavilə əsasında maliyyə-təsərrüfat fəaliyyəti sahəsində yoxlama, təhlil aparmaq, ekspertiza və yazılı rəy vermək, mühasibat uçotu qurmaq, hesabat göstəricilərinin doğruluğunu təsdiq etmək və digər xidmətləri göstərmək nəzərdə tutulur.
Təsərrüfat subyektləri auditor seçməkdə sərbəstdirlər. Mülkiyyətçilər auditora auditin aparılması üçün lazım olan bütün sənədləri, registrləri və hesabatları dəqiq və düzgün təqdim etməkdə məsuliyyət daşıyırlar. Onlar eyni zamanda auditorun sorğusuna dair yazılı və ya şifahi  formada izahatlar verməyə borcludurlar.
Aşağıda qeyd olunan audit növləri vardır:
• Məcburi və könüllü;
• Təsərrüfat fəaliyyətinin auditi;
• Daxili və kənar;
• Maliyyə hesabatının auditi və xüsusi;
• Uyğunluq;
• Dövlət orqanlarının tapşırığı ilə təşkil olunan məcburi (icbari) audit;
• Əməliyyat;
• Auditor xidmətinin digər növləri
Audit yoxlaması hansı formalarda həyata keçirilir?
Audit yoxlaması iki formada həyata keçirilə bilər:
• məcburi audit – qanunla nəzərdə tutulan hallarda, həmçinin öz təsərrüfat maliyyə hesabatlarını dərc etdirməli olan təsərrüfat subyektləri üçün həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan audit
• könüllü audit – yuxarıdakı hallardan başqa digər bütün hallarda təsərrüfat subyektinin təşəbbüsü ilə həyata keçirilən audit.
Audit yoxlamasının sonunda auditor təşkilatı və ya auditor tərəfindən rəy verilir.
Auditor rəyi sərbəst auditor və ya auditor təşkilatının  imzası və möhürü ilə təsdiqlənən təsərrüfat subyektinin illik maliyyə hesabatlarının doğruluğuna, maliyyə vəziyyətinə, mühasibat uçotunun ümumi vəziyyətinə, maliyyə-təsərrüfat əməliyyatlarının qanuniliyinə verdiyi qiyməti əks etdirən və hüquqi əhəmiyyəti olan, vahid forması olan rəsmi sənəddir.
Həmçinin auditor rəyinin təhvil-qəbul aktı auditor və ya auditor təşkilatı tərəfindən müqavilə şərtlərinin yerinə yetirilməsini müəyyən edən sənəddir. Auditor rəyi müəyyən edilmiş forma əsasında tərtib edilir.
Auditor təşkilatlarının fəaliyyəti “Auditor xidməti haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğun olaraq tənzimlənir. Onların işinə nəzarət isə Auditorlar Palatası tərəfindən həyata keçirilir.
İdeovate Consulting 2019-cu ildən Auditorlar Palatasının üzvüdür. Bu üzvlük nəticəsində fikizi və hüquqi şəxslərə Audit rəyinin verilməsi xidmətinin təqdim edirik. Bundan əlavə olaraq mühasibatlıq, hüquq, HR və vergi xidmətlərimizdən də yararlana bilərsiniz.

Audit rəyinin vacibliyi
Audit is the independent verification of the accuracy and correctness of financial statements and accounting records in business entities.
Audit service refers to conducting inspections, analyses, expert evaluations, and issuing written opinions in the field of financial and economic activity, as well as setting up accounting systems, confirming the accuracy of report indicators, and providing other services on a contractual basis in business entities.
Business entities are free to choose their auditor. Owners are responsible for providing all documents, registers, and reports required for the audit accurately and correctly. They are also obligated to provide written or oral explanations upon the auditor’s request.
The following types of audits exist:
• Mandatory and voluntary;
• Operational audit of business activity;
• Internal and external;
• Financial statement audit and special audit;
• Compliance audit;
• Mandatory audit commissioned by government authorities;
• Operational;
• Other types of audit services.
In what forms is an audit conducted?
Audit can be conducted in two forms:
• Mandatory audit – carried out in cases prescribed by law, as well as for entities that must publish their financial and economic reports;
• Voluntary audit – carried out at the initiative of the business entity in all other cases.
At the end of the audit inspection, an audit opinion is issued by the auditor or audit organization.
An audit opinion is an official document with legal significance, signed and stamped by an independent auditor or audit organization, expressing their assessment of the accuracy of the entity’s annual financial statements, financial condition, general state of accounting, and the legality of financial and economic transactions.
Additionally, the audit opinion handover certificate is a document issued by the auditor or audit organization that confirms the fulfillment of the contract terms. The audit opinion is prepared in the prescribed format.
The activities of audit organizations are regulated by the Law of the Republic of Azerbaijan “On Audit Services.” Their oversight is carried out by the Chamber of Auditors.
Ideovate Consulting has been a member of the Chamber of Auditors since 2019. As a result of this membership, we offer audit opinion services to both individuals and legal entities. In addition, you can benefit from our accounting, legal, HR, and tax services.