Audit rəyinin vacibliyi
Audit – təsərrüfat subyektlərində maliyyə hesabatlarının və mühasibat uçotunun dəqiq və düzgün aparılmasının müstəqil yoxlanılmasıdır.
Auditor xidməti dedikdə isə  təsərrüfat subyektlərində müqavilə əsasında maliyyə-təsərrüfat fəaliyyəti sahəsində yoxlama, təhlil aparmaq, ekspertiza və yazılı rəy vermək, mühasibat uçotu qurmaq, hesabat göstəricilərinin doğruluğunu təsdiq etmək və digər xidmətləri göstərmək nəzərdə tutulur.
Təsərrüfat subyektləri auditor seçməkdə sərbəstdirlər. Mülkiyyətçilər auditora auditin aparılması üçün lazım olan bütün sənədləri, registrləri və hesabatları dəqiq və düzgün təqdim etməkdə məsuliyyət daşıyırlar. Onlar eyni zamanda auditorun sorğusuna dair yazılı və ya şifahi  formada izahatlar verməyə borcludurlar.
Aşağıda qeyd olunan audit növləri vardır:
• Məcburi və könüllü;
• Təsərrüfat fəaliyyətinin auditi;
• Daxili və kənar;
• Maliyyə hesabatının auditi və xüsusi;
• Uyğunluq;
• Dövlət orqanlarının tapşırığı ilə təşkil olunan məcburi (icbari) audit;
• Əməliyyat;
• Auditor xidmətinin digər növləri
Audit yoxlaması hansı formalarda həyata keçirilir?
Audit yoxlaması iki formada həyata keçirilə bilər:
• məcburi audit – qanunla nəzərdə tutulan hallarda, həmçinin öz təsərrüfat maliyyə hesabatlarını dərc etdirməli olan təsərrüfat subyektləri üçün həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan audit
• könüllü audit – yuxarıdakı hallardan başqa digər bütün hallarda təsərrüfat subyektinin təşəbbüsü ilə həyata keçirilən audit.
Audit yoxlamasının sonunda auditor təşkilatı və ya auditor tərəfindən rəy verilir.
Auditor rəyi sərbəst auditor və ya auditor təşkilatının  imzası və möhürü ilə təsdiqlənən təsərrüfat subyektinin illik maliyyə hesabatlarının doğruluğuna, maliyyə vəziyyətinə, mühasibat uçotunun ümumi vəziyyətinə, maliyyə-təsərrüfat əməliyyatlarının qanuniliyinə verdiyi qiyməti əks etdirən və hüquqi əhəmiyyəti olan, vahid forması olan rəsmi sənəddir.
Həmçinin auditor rəyinin təhvil-qəbul aktı auditor və ya auditor təşkilatı tərəfindən müqavilə şərtlərinin yerinə yetirilməsini müəyyən edən sənəddir. Auditor rəyi müəyyən edilmiş forma əsasında tərtib edilir.
Auditor təşkilatlarının fəaliyyəti “Auditor xidməti haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğun olaraq tənzimlənir. Onların işinə nəzarət isə Auditorlar Palatası tərəfindən həyata keçirilir.
İdeovate Consulting 2019-cu ildən Auditorlar Palatasının üzvüdür. Bu üzvlük nəticəsində fikizi və hüquqi şəxslərə Audit rəyinin verilməsi xidmətinin təqdim edirik. Bundan əlavə olaraq mühasibatlıq, hüquq, HR və vergi xidmətlərimizdən də yararlana bilərsiniz.

Audit rəyinin vacibliyi
Аудит — это независимая проверка правильности и достоверности ведения бухгалтерского учета и финансовой отчетности в хозяйствующих субъектах.
Под аудиторской услугой понимается проверка, анализ, экспертиза и выдача письменного заключения, организация бухгалтерского учета, подтверждение достоверности отчетных показателей, а также предоставление других услуг в сфере финансово-хозяйственной деятельности на договорной основе в хозяйствующих субъектах.
Хозяйствующие субъекты свободны в выборе аудитора. Владельцы несут ответственность за точное и правильное предоставление всех документов, регистров и отчетов, необходимых для проведения аудита. Также они обязаны давать письменные или устные пояснения по запросу аудитора.
Существуют следующие виды аудита:
• Обязательный и добровольный;
• Аудит хозяйственной деятельности;
• Внутренний и внешний;
• Аудит финансовой отчетности и специальный;
• Соответствие;
• Обязательный аудит, организуемый по поручению государственных органов;
• Операционный;
• Другие виды аудиторских услуг.
В каких формах проводится аудит?
Аудиторская проверка может быть проведена в двух формах:
• Обязательный аудит — проводится в случаях, предусмотренных законом, а также для хозяйствующих субъектов, обязанных публиковать свои финансово-хозяйственные отчеты;
• Добровольный аудит — проводится по инициативе хозяйствующего субъекта во всех других случаях.
По завершении аудиторской проверки аудиторская организация или аудитор выдает заключение.
Аудиторское заключение — это официальный документ, имеющий юридическую силу, подтвержденный подписью и печатью независимого аудитора или аудиторской организации. В нем содержится оценка достоверности годовой финансовой отчетности, финансового состояния, общего состояния бухгалтерского учета и законности финансово-хозяйственных операций.
Также акт приема-передачи аудиторского заключения является документом, подтверждающим выполнение условий договора аудитором или аудиторской организацией. Аудиторское заключение составляется на основе утвержденной формы.
Деятельность аудиторских организаций регулируется Законом Азербайджанской Республики «Об аудиторской деятельности». Контроль за их работой осуществляется Палатой аудиторов.
Ideovate Consulting является членом Палаты аудиторов с 2019 года. Благодаря этому мы предоставляем услугу выдачи аудиторского заключения как физическим, так и юридическим лицам. Кроме того, вы можете воспользоваться нашими услугами в области бухгалтерии, права, HR и налогообложения.