DTA 01, 02, 03, 04, 05
İkiqat vergitutma — bir şəxsin və ya təşkilatın eyni gəlir, mənfəət və ya əmlak üzərində iki fərqli ölkə tərəfindən vergiyə cəlb olunmasını ifadə edir.Bu vəziyyət, beynəlxalq ticarət, sərmayə yatırımları və ya xarici gəlirlər əldə edən şəxslər üçün problem yarada bilər.
Azərbaycanın da bir çox ölkə ilə ikiqat vergitutmanın aradan qaldırılması haqqında müqavilələri mövcuddur. Bu müqavilələr konkret vergiləri və tətbiq edilən şərtləri tənzimləyir.İkiqat vergitutmanın qarşısını almaq və investorların təşviq edilməsi məqsədilə bir çox ölkə arasında ikiqat vergitutmanın aradan qaldırılması haqqında müqavilələr (Double Taxation Agreements, DTAs) bağlanır. Bu müqavilələrin əsas məqsədi:
1. Vergi yükünün azaldılması — şəxslərin və ya şirkətlərin eyni gəlirə iki dəfə vergi ödəməkdən qorunması.
2. Vergi öhdəliklərinin aydınlaşdırılması — hər bir ölkənin hansı vergiləri tətbiq edəcəyini müəyyən etmək.
3. Vergidən yayınmanın qarşısının alınması — vergi məlumatlarının mübadiləsi vasitəsilə şəffaflığın artırılması.
İkiqat vergitutmanın qarşısını almaq üçün iki əsas metod tətbiq olunur:
• Vergi kreditləri ( Tax Credit) — şəxs və ya şirkət, xarici ölkədə ödənilən verginin miqdarını öz ölkəsində ödəməli olduğu vergidən çıxmaq hüququ əldə edir.
• Vergidən azadetmə (Tax Exemption) — xarici ölkədə əldə edilən gəlir və ya mənfəət ümumiyyətlə şəxsin və ya şirkətin vətənində vergiyə cəlb edilmir.
“Azərbaycan Respublikası ilə digər dövlətlər arasında bağlanmış ikiqat vergitutmanın aradan qaldırılması haqqında beynəlxalq müqavilələrin inzibatçılığı Qaydaları (bundan sonra - Qaydalar) “2016-cı ildə vergi sahəsində aparılacaq islahatların istiqamətləri”nin təsdiqi və vergi inzibatçılığının təkmilləşdirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 2016-cı il 4 avqust tarixli 2257 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “2016-cı ildə vergi sahəsində aparılacaq islahatların istiqamətləri”nin 14-cü hissəsinin icrasının təmin edilməsi məqsədi ilə hazırlanmışdır və Azərbaycan Respublikası ilə hər hansı xarici dövlət arasında imzalanmış və müvafiq dövlətdaxili prosedurlara uyğun qaydada qüvvəyə minmiş gəlirlərə və əmlaka görə vergilərə münasibətdə ikiqat vergitutmanın aradan qaldırılması haqqında beynəlxalq müqavilələrin icrasının təmin edilməsi qaydalarını müəyyənləşdirir.

DTA 01, 02, 03, 04, 05
Double taxation refers to a situation where an individual or organization is taxed by two different countries on the same income, profit, or property. This situation can create problems for international trade, investment, or individuals earning foreign income.
Azerbaijan has agreements with many countries to eliminate double taxation. These agreements regulate specific taxes and the conditions under which they are applied. In order to prevent double taxation and encourage investment, many countries enter into Double Taxation Agreements (DTAs). The main objectives of these agreements are:
Reducing the tax burden — protecting individuals and companies from paying tax twice on the same income.
Clarifying tax obligations — determining which taxes each country can apply.
Preventing tax evasion — promoting transparency through the exchange of tax-related information.
There are two main methods for eliminating double taxation:
Tax Credit — the individual or company is allowed to deduct the amount of tax paid abroad from the tax due in their home country.
Tax Exemption — income or profit earned in a foreign country is not taxed in the individual's or company’s home country.
The “Rules for Administration of International Agreements on the Elimination of Double Taxation between the Republic of Azerbaijan and Other States” (hereinafter referred to as “the Rules”) were prepared in accordance with Clause 14 of the “Directions for Reforms in the Field of Taxation in 2016”, approved by Decree No. 2257 of the President of the Republic of Azerbaijan dated August 4, 2016, which aims to improve tax administration and implement reforms. These rules establish procedures for implementing international treaties on the elimination of double taxation concerning income and property taxes signed between Azerbaijan and any foreign state and entered into force in accordance with relevant national procedures.