DTA 01, 02, 03, 04, 05
İkiqat vergitutma — bir şəxsin və ya təşkilatın eyni gəlir, mənfəət və ya əmlak üzərində iki fərqli ölkə tərəfindən vergiyə cəlb olunmasını ifadə edir.Bu vəziyyət, beynəlxalq ticarət, sərmayə yatırımları və ya xarici gəlirlər əldə edən şəxslər üçün problem yarada bilər.
Azərbaycanın da bir çox ölkə ilə ikiqat vergitutmanın aradan qaldırılması haqqında müqavilələri mövcuddur. Bu müqavilələr konkret vergiləri və tətbiq edilən şərtləri tənzimləyir.İkiqat vergitutmanın qarşısını almaq və investorların təşviq edilməsi məqsədilə bir çox ölkə arasında ikiqat vergitutmanın aradan qaldırılması haqqında müqavilələr (Double Taxation Agreements, DTAs) bağlanır. Bu müqavilələrin əsas məqsədi:
1. Vergi yükünün azaldılması — şəxslərin və ya şirkətlərin eyni gəlirə iki dəfə vergi ödəməkdən qorunması.
2. Vergi öhdəliklərinin aydınlaşdırılması — hər bir ölkənin hansı vergiləri tətbiq edəcəyini müəyyən etmək.
3. Vergidən yayınmanın qarşısının alınması — vergi məlumatlarının mübadiləsi vasitəsilə şəffaflığın artırılması.
İkiqat vergitutmanın qarşısını almaq üçün iki əsas metod tətbiq olunur:
• Vergi kreditləri ( Tax Credit) — şəxs və ya şirkət, xarici ölkədə ödənilən verginin miqdarını öz ölkəsində ödəməli olduğu vergidən çıxmaq hüququ əldə edir.
• Vergidən azadetmə (Tax Exemption) — xarici ölkədə əldə edilən gəlir və ya mənfəət ümumiyyətlə şəxsin və ya şirkətin vətənində vergiyə cəlb edilmir.
“Azərbaycan Respublikası ilə digər dövlətlər arasında bağlanmış ikiqat vergitutmanın aradan qaldırılması haqqında beynəlxalq müqavilələrin inzibatçılığı Qaydaları (bundan sonra - Qaydalar) “2016-cı ildə vergi sahəsində aparılacaq islahatların istiqamətləri”nin təsdiqi və vergi inzibatçılığının təkmilləşdirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 2016-cı il 4 avqust tarixli 2257 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “2016-cı ildə vergi sahəsində aparılacaq islahatların istiqamətləri”nin 14-cü hissəsinin icrasının təmin edilməsi məqsədi ilə hazırlanmışdır və Azərbaycan Respublikası ilə hər hansı xarici dövlət arasında imzalanmış və müvafiq dövlətdaxili prosedurlara uyğun qaydada qüvvəyə minmiş gəlirlərə və əmlaka görə vergilərə münasibətdə ikiqat vergitutmanın aradan qaldırılması haqqında beynəlxalq müqavilələrin icrasının təmin edilməsi qaydalarını müəyyənləşdirir.

DTA 01, 02, 03, 04, 05
Двойное налогообложение — это ситуация, при которой физическое или юридическое лицо облагается налогом двумя разными государствами на один и тот же доход, прибыль или имущество. Такая ситуация может создавать проблемы для международной торговли, инвестиций или лиц, получающих доход за рубежом.
У Азербайджана заключены соглашения с рядом стран об устранении двойного налогообложения. Эти соглашения регулируют конкретные виды налогов и условия их применения. Для предотвращения двойного налогообложения и стимулирования инвестиций между многими странами заключаются Соглашения об устранении двойного налогообложения (Double Taxation Agreements, DTAs). Основные цели таких соглашений:
• Снижение налоговой нагрузки — защита физических и юридических лиц от повторной уплаты налога на один и тот же доход.
• Ясность налоговых обязательств — определение, какие налоги может взимать каждая страна.
• Предотвращение уклонения от уплаты налогов — повышение прозрачности за счёт обмена налоговой информацией.
Для устранения двойного налогообложения применяются два основных метода:
• Налоговый кредит (Tax Credit) — лицо или компания может вычесть сумму налога, уплаченного за рубежом, из налога, подлежащего уплате в своей стране.
• Освобождение от налога (Tax Exemption) — доход или прибыль, полученные в иностранном государстве, не облагаются налогом в стране проживания или регистрации.
«Правила администрирования международных соглашений об устранении двойного налогообложения между Азербайджанской Республикой и другими государствами» (далее — Правила) были подготовлены во исполнение пункта 14 «Направлений реформ в налоговой сфере на 2016 год», утверждённых Указом Президента Азербайджанской Республики от 4 августа 2016 года № 2257, с целью улучшения налогового администрирования. Эти правила устанавливают порядок реализации международных соглашений об устранении двойного налогообложения, касающихся доходов и имущества, подписанных Азербайджанской Республикой и любым иностранным государством и вступивших в силу в соответствии с соответствующими внутригосударственными процедурами.