ALIŞ AKTI ÜZRƏ DƏLƏDUZLUĞA SON!
Bildiyimiz kimi, Vergi Məcəlləsinin 16.1.11-10 maddəsinə istinadən vergi orqanında uçotda olmayan fiziki şəxslərdən alınmış mallara görə alış aktını tərtib etmək lazımdır.
Həmçinin Vergi Məcəlləsinin müvafiq maddəsinin müddəaları nəzərə alınmaqla vergi orqanında uçotda olmayan şəxslərdən mallar alındıqda alınmış mallara görə alış aktları və malların alışı tarixindən 5 gün müddətində elektron alış aktı tərtib edilir.
Nağdsız Hesablaşma Haqqında Qanunun  Vergi ödəyiciləri tərəfindən vergi ödəyicisi olmayan fiziki şəxslərdən yalnız 3.5 ci maddəsində yer alan malları nağd qaydada satın ala bilər.
Vergi ödəyicisi Nağdsız Hesablaşma Haqqında qanunun tələblərini gözləməlidir. Digər tərəfdən Vergi Məcəlləsinin xüsusi maddələrini nəzərə almaqla elektron alış aktıyla alınan malın satışı həyata keçirilən zaman  VM-nin 14.6.5 ci maddəsinin müddəaları gözlənilməklə satılan malın maya dəyəri xərc kimi tanınmalıdır və ya Nazirlər Kabinetinin 55 saylı qərarına əsasən Şərti Rentabellik Norması tətbiq edilməlidir.
Hal-hazırda alış aktı vasitəsilə dələduzluq edənlər də mövcuddur. Onlar süni şəkildə vətəndaşların adından alış aktı təyin edirlər. Və beləliklə vətəndaş üçün süni vergi yükü yaranır.
Bəs bunun qarşısını necə almaq olar?
Nazirlər Kabinetinin 20 noyabr 2024-cü il tarixli qərarına əsasən  “Elektron alış aktının formasının, tətbiqi, uçotu və istifadəsi Qaydalarının təsdiq edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2020-ci il 7 iyul tarixli 243 nömrəli Qərarında dəyişiklik edilib.
Dəyişiklikdən öncə vergi ödəyicisi vətəndaşdan mal aldıqda vergi sistemində “elektron alış aktı” tərtib etdikdən sonra gücləndirilmiş elektron imza ilə təsdiq edirdi.  Nazirlər Kabinetinin yeni qərarı ilə ilə vergi ödəyicisi ilə yanaşı mal təqdim edən vətəndaşın elektron alış aktını təsdiq etməyə ehtiyac olacaq. Yeni dəyişikliyə əsasən, Qaydaların 2.1-ci bəndin ikinci cümləsində “və” sözü “, vergi orqanında uçotda olmayan fiziki şəxsin öz adına qeydiyyatda olan mobil nömrəyə göndərilən SMS vasitəsilə müəyyən edilmiş qaydada təsdiq edildikdən sonra” sözləri ilə əvəz edilib. Beləliklə, Qaydaların 2.1-ci bəndinə əsasən, vergi ödəyicisi İnternet Vergi İdarəsinə daxil olaraq elektron alış aktını hazırlayır, vergi orqanında uçotda olmayan fiziki şəxsin öz adına qeydiyyatda olan mobil nömrəyə göndərilən SMS vasitəsilə müəyyən edilmiş qaydada təsdiq edildikdən sonra gücləndirilmiş elektron imza vasitəsilə imzalayaraq təsdiq edir.
Misal. Vergi ödəyicisi vergi ödəyicisi olmayan vətəndaşdan 300 manatlıq mal alır. Bu zaman vergi ödəyicisi vergi sistemində sənədi hazırlayacaq. Vergi ödəyicisi elektron alış aktı sənədini hazırlandıqdan sonra təsdiq üçün vətəndaşa göndəriləcək. Bu zaman malları təqdim edən vətəndaşın öz adına qeydiyyatda olan mobil nömrə olması mütləq tələbdir. Vətəndaş öz adına qeydiyyatda olan mobil nömrəyə göndərilən SMS-i təsdiq etdikdən sonra vergi ödəyicisinə elektron imza ilə təsdiq imkanı yaradılacaq
2025-ci ildə Vergi Məcəlləsində bir sıra mühim dəyişikliklər olacaq, bildiyimiz kimi. Bu dəyişikliklərdən xəbərsiz olan və uçotu düzgün qurulmayan sahibkarlar, cərimələnə bilərlər. Bu halın qarşısını almaq üçün işinizi peşəkarlara əmanət edin. Biz maliyyə uçotunun düzgün qurulması haqqında sizə konsultasiya təqdim edirik. Konsultasiyadan yararlanmaq üçün bizə müraciət edin!

ALIŞ AKTI ÜZRƏ DƏLƏDUZLUĞA SON!
Как известно, в соответствии со статьей 16.1.11-10 Налогового кодекса, необходимо составить акт покупки на товары, приобретенные у физических лиц, не зарегистрированных в налоговом органе.
Также с учетом положений соответствующей статьи Налогового кодекса, в случае приобретения товаров у лиц, не зарегистрированных в налоговом органе, электронный акт покупки должен быть составлен в течение 5 дней с даты покупки.
Согласно Закону о безналичных расчетах, налогоплательщики могут приобретать за наличный расчет только те товары у физических лиц, не являющихся налогоплательщиками, которые указаны в статье 3.5.
Налогоплательщик обязан соблюдать требования Закона о безналичных расчетах. Кроме того, при продаже товара, приобретенного через электронный акт покупки, следует учитывать положения статьи 14.6.5 Налогового кодекса — себестоимость проданного товара должна признаваться в качестве расхода или, в соответствии с постановлением Кабинета Министров № 55, должна применяться условная норма рентабельности.
В настоящее время встречаются случаи мошенничества через акты покупки. Мошенники искусственно составляют акты покупки от имени граждан, что приводит к созданию фиктивной налоговой нагрузки на этих граждан.
Как же предотвратить это?
Согласно решению Кабинета Министров от 20 ноября 2024 года были внесены изменения в Постановление № 243 от 7 июля 2020 года “Об утверждении формы, применения, учета и использования электронного акта покупки”.
До изменений налогоплательщик, приобретая товар у гражданина, составлял электронный акт покупки в налоговой системе и подтверждал его усиленной электронной подписью. Согласно новому постановлению, помимо налогоплательщика, акт должен быть подтвержден и со стороны гражданина, предоставляющего товар. По новому изменению, во втором предложении пункта 2.1 Правил слово «и» заменено словами: «после подтверждения в установленном порядке через СМС, отправленное на зарегистрированный на имя физического лица, не состоящего на учете в налоговом органе, мобильный номер».
Таким образом, согласно пункту 2.1 Правил, налогоплательщик через Интернет-налоговое управление готовит электронный акт покупки, затем подтверждает его с помощью усиленной электронной подписи после того, как акт будет подтвержден СМС-сообщением, отправленным на мобильный номер, зарегистрированный на имя физического лица, не состоящего на налоговом учете.
Пример:
Налогоплательщик покупает товар на сумму 300 манатов у физического лица, не являющегося налогоплательщиком. В этом случае он подготавливает документ в налоговой системе. После подготовки акта покупки он отправляется гражданину для подтверждения. Обязательным условием является наличие у гражданина зарегистрированного на его имя мобильного номера. После того как гражданин подтвердит СМС-сообщение, отправленное на его номер, налогоплательщику будет предоставлена возможность подтвердить документ с помощью электронной подписи.
В 2025 году, как известно, в Налоговый кодекс будут внесены ряд важных изменений. Предприниматели, не знающие об этих изменениях и не ведущие правильный учет, могут быть оштрафованы. Чтобы избежать этого, доверьте свое дело профессионалам. Мы предоставляем консультации по вопросам правильной постановки финансового учета. Обращайтесь к нам за консультацией!