MMC üçün məcburi audit rəyi nəyə görə zəruridir?
Audit - əmtəə istehsalı və satışı, xidmət göstərilməsi və iş görülməsi ilə məşğul olan təsərrüfat subyektlərində mühasibat uçotunun dəqiq və dürüst aparılmasının və maliyyə hesabatlarının müstəqil yoxlanılmasıdır. Audit yoxlaması məcburi və ya könüllü (təsərrüfat subyektinin öz təşəbbüsü ilə) ola bilər.
“Auditor xidməti haqqında” Qanunun 2-ci maddəsinə görə, öz maliyyə hesabatlarını dərc etdirməli olan təsərrüfat subyektləri üçün, habelə qanunla bilavasitə nəzərdə tutulmuş hallarda həyata keçirilməli olan audit məcburi, digər hallarda isə könüllüdür.
İcbari auditin təsərrüfat subyektləri səhmdar cəmiyyətlər, bir çox ictimai əhəmiyyətli qurumlar və s. olsa da, bu yazıda hədəf auditoriyamız məhdud məsuliyyətli cəmiyyətlərdir.
Mülki Məcəlləsinin 91.4 - cü maddəsinə əsasən, məhdud məsuliyyətli cəmiyyət (mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri istisna olmaqla) illik maliyyə hesabatlarının düzgünlüyünü yoxlatmaq üçün hər il müstəqil auditor cəlb etməlidir, başqa sözlə, kənar audit keçirməlidir.
İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 464-cü maddəsinə əsasən, “Auditor xidməti haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu ilə nəzərdə tutulmuş hallarda həyata keçirilməli olan məcburi auditdən yayınmağa görə:
- vəzifəli şəxslər 300 manatdan 600 manatadək;
- hüquqi şəxslər 1.500 manatdan 2.500 manatadək məbləğdə cərimə edilir.
Auditorlar Palatası Şurasının 3 oktyabr 2022-ci il tarixli 348/1 nömrəli “Azərbaycan Respublikasının ərazisində göstərilən auditor xidmətlərinin dəyərinin minimum hədləri” barədə qərarına qədər ölkə ərazisində aparılan auditor xidmətləri şuranın 2019-cu il 28 dekabr tarixli 316/6 nömrəli qərarı ilə tənzimlənirdi. Burada əsas diqqət olunan məqam əvvəllər qərarın adındakı “tövsiyə olunan” ifadəsinin son dəyişiklikdə çıxarılmasıdır. Belə ki, sərbəst auditorlar və ya auditor təşkilatları əvvəlki illərdə müştəri ilə müqavilə bağladıqda “tövsiyə olunan” ibarəsinə əsasən müştərilərə xidmət müqabilində minimum həddə göstəriləndən nisbətən aşağı məbləğdə qiymət təklif edə bilərdisə, artıq bu kimi hallar yolverilməzdir. Dəyişikliyə əsasən, audit bazarının qiyməti, demək olar ki, vahid tarif ilə nizamlanır. Çünki hər hansı auditor öz müştərisinə minimum həddən aşağı qiymət təklif edərsə, həmin icraçıya qarşı Azərbaycan Respublikasının Auditorlar Palatası Şurasının 2022-ci il 19 oktyabr tarixli 349/1 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Auditor xidməti zamanı icra intizamının pozulmasına görə intizam məsuliyyəti və onun tətbiqi haqqında Əsasnamə”də nəzərdə tutulan intizam tədbirləri tətbiq edilir. Bundan əlavə, əvvəllər dövriyyəsi bir milyon manatdan yuxarı olan, hətta 8 rəqəmli dövriyyəli şirkətlər üçün tövsiyə olunan minimum audit məbləği 9.000 manat təşkil etdiyi halda, son dəyişiklikdə bu məbləğlər fərqlidir.
Cərimələrdən qorunmaq və biznesinizi güvənli şəkildə inkişaf etdirmək üçün audit yoxlamanızı gecikdirməyin.

Почему обязательное аудиторское заключение необходимо для ООО?
Аудит — это независимая проверка точности и достоверности бухгалтерского учета и финансовой отчетности в хозяйствующих субъектах, занимающихся производством и продажей товаров, оказанием услуг и выполнением работ. Аудит может быть обязательным или добровольным (по инициативе самого субъекта).
Согласно статье 2 Закона "Об аудиторской службе", аудит является обязательным для хозяйствующих субъектов, которые обязаны публиковать свою финансовую отчетность, а также в случаях, прямо предусмотренных законом. В остальных случаях аудит является добровольным.
Хотя обязательный аудит проводится для акционерных обществ, многих организаций, имеющих общественное значение, и др., целевая аудитория данной статьи — это Общества с ограниченной ответственностью (ООО).
Согласно статье 91.4 Гражданского кодекса, общество с ограниченной ответственностью (за исключением субъектов микропредпринимательства и малого бизнеса) должно ежегодно привлекать независимого аудитора для проверки достоверности своей годовой финансовой отчетности, то есть проводить внешний аудит.
Согласно статье 464 Кодекса об административных правонарушениях, за уклонение от обязательного аудита в случаях, предусмотренных Законом Азербайджанской Республики "Об аудиторской службе", предусмотрены штрафы:
для должностных лиц — от 300 до 600 манатов;
для юридических лиц — от 1 500 до 2 500 манатов.
До принятия решения № 348/1 Совета Палаты аудиторов от 3 октября 2022 года "О минимальных ставках на аудиторские услуги, предоставляемые на территории Азербайджанской Республики", аудиторские услуги в стране регулировались решением № 316/6 от 28 декабря 2019 года. Основной момент заключается в том, что из названия предыдущего решения убрали слово "рекомендуемые". Ранее независимые аудиторы или аудиторские организации могли предлагать клиентам цены ниже рекомендованных минимальных ставок. Сейчас такие случаи не допускаются.
Согласно изменениям, рынок аудиторских услуг регулируется почти по единому тарифу. Если какой-либо аудитор предложит клиенту цену ниже установленного минимума, к нему применяются дисциплинарные меры, предусмотренные "Положением о дисциплинарной ответственности за нарушение исполнительской дисциплины при оказании аудиторских услуг", утвержденным Советом Палаты аудиторов 19 октября 2022 года решением № 349/1.
Кроме того, если ранее рекомендованный минимум для компаний с оборотом выше одного миллиона манатов (вплоть до восьмизначных оборотов) составлял 9 000 манатов, то после изменений эти суммы изменились.