MMC üçün məcburi audit rəyi nəyə görə zəruridir?
Audit - əmtəə istehsalı və satışı, xidmət göstərilməsi və iş görülməsi ilə məşğul olan təsərrüfat subyektlərində mühasibat uçotunun dəqiq və dürüst aparılmasının və maliyyə hesabatlarının müstəqil yoxlanılmasıdır. Audit yoxlaması məcburi və ya könüllü (təsərrüfat subyektinin öz təşəbbüsü ilə) ola bilər.
“Auditor xidməti haqqında” Qanunun 2-ci maddəsinə görə, öz maliyyə hesabatlarını dərc etdirməli olan təsərrüfat subyektləri üçün, habelə qanunla bilavasitə nəzərdə tutulmuş hallarda həyata keçirilməli olan audit məcburi, digər hallarda isə könüllüdür.
İcbari auditin təsərrüfat subyektləri səhmdar cəmiyyətlər, bir çox ictimai əhəmiyyətli qurumlar və s. olsa da, bu yazıda hədəf auditoriyamız məhdud məsuliyyətli cəmiyyətlərdir.
Mülki Məcəlləsinin 91.4 - cü maddəsinə əsasən, məhdud məsuliyyətli cəmiyyət (mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri istisna olmaqla) illik maliyyə hesabatlarının düzgünlüyünü yoxlatmaq üçün hər il müstəqil auditor cəlb etməlidir, başqa sözlə, kənar audit keçirməlidir.
İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 464-cü maddəsinə əsasən, “Auditor xidməti haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu ilə nəzərdə tutulmuş hallarda həyata keçirilməli olan məcburi auditdən yayınmağa görə:
- vəzifəli şəxslər 300 manatdan 600 manatadək;
- hüquqi şəxslər 1.500 manatdan 2.500 manatadək məbləğdə cərimə edilir.
Auditorlar Palatası Şurasının 3 oktyabr 2022-ci il tarixli 348/1 nömrəli “Azərbaycan Respublikasının ərazisində göstərilən auditor xidmətlərinin dəyərinin minimum hədləri” barədə qərarına qədər ölkə ərazisində aparılan auditor xidmətləri şuranın 2019-cu il 28 dekabr tarixli 316/6 nömrəli qərarı ilə tənzimlənirdi. Burada əsas diqqət olunan məqam əvvəllər qərarın adındakı “tövsiyə olunan” ifadəsinin son dəyişiklikdə çıxarılmasıdır. Belə ki, sərbəst auditorlar və ya auditor təşkilatları əvvəlki illərdə müştəri ilə müqavilə bağladıqda “tövsiyə olunan” ibarəsinə əsasən müştərilərə xidmət müqabilində minimum həddə göstəriləndən nisbətən aşağı məbləğdə qiymət təklif edə bilərdisə, artıq bu kimi hallar yolverilməzdir. Dəyişikliyə əsasən, audit bazarının qiyməti, demək olar ki, vahid tarif ilə nizamlanır. Çünki hər hansı auditor öz müştərisinə minimum həddən aşağı qiymət təklif edərsə, həmin icraçıya qarşı Azərbaycan Respublikasının Auditorlar Palatası Şurasının 2022-ci il 19 oktyabr tarixli 349/1 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Auditor xidməti zamanı icra intizamının pozulmasına görə intizam məsuliyyəti və onun tətbiqi haqqında Əsasnamə”də nəzərdə tutulan intizam tədbirləri tətbiq edilir. Bundan əlavə, əvvəllər dövriyyəsi bir milyon manatdan yuxarı olan, hətta 8 rəqəmli dövriyyəli şirkətlər üçün tövsiyə olunan minimum audit məbləği 9.000 manat təşkil etdiyi halda, son dəyişiklikdə bu məbləğlər fərqlidir.
Cərimələrdən qorunmaq və biznesinizi güvənli şəkildə inkişaf etdirmək üçün audit yoxlamanızı gecikdirməyin.

Why is a mandatory audit opinion necessary for an LLC?
Audit is the independent verification of accurate and honest accounting and financial reporting in business entities engaged in the production and sale of goods, the provision of services, and the performance of work. An audit can be mandatory or voluntary (at the initiative of the business entity).
According to Article 2 of the Law "On Audit Services", an audit is mandatory for business entities that are required by law to publish their financial statements, as well as in cases directly stipulated by law. In other cases, the audit is voluntary.
Although mandatory audit applies to joint-stock companies, many public interest entities, etc., the target audience of this article is Limited Liability Companies (LLCs).
According to Article 91.4 of the Civil Code, a limited liability company (excluding micro and small business entities) must engage an independent auditor annually to verify the accuracy of its annual financial statements, in other words, conduct an external audit.
According to Article 464 of the Code of Administrative Offenses, failure to conduct a mandatory audit in cases stipulated by the Law "On Audit Services" results in:
• A fine from 300 to 600 manats for officials;
• A fine from 1,500 to 2,500 manats for legal entities.
Before the decision No. 348/1 of the Board of the Chamber of Auditors dated October 3, 2022, regarding the "Minimum rates for audit services provided in the territory of the Republic of Azerbaijan", audit services in the country were regulated by the Board's decision No. 316/6 dated December 28, 2019. The key point here is the removal of the term "recommended" from the title of the decision. Previously, when independent auditors or audit organizations entered into contracts with clients, they could offer prices lower than the recommended minimum. However, such practices are no longer allowed.
With the change, the audit market is now regulated by an almost uniform pricing system. If any auditor offers a price below the minimum threshold, disciplinary measures will be applied to the executor, as stipulated in the "Regulations on Disciplinary Responsibility for Violations of Execution Discipline During Audit Services", approved by the Board of the Chamber of Auditors on October 19, 2022, under decision No. 349/1.
Additionally, while the previously recommended minimum audit fee for companies with a turnover above one million manats (even those with an 8-digit turnover) was 9,000 manats, this amount has since changed.