Xarici vətəndaşlar üçün iş və yaşam icazəsi
Azərbaycan Respublikasının ərazisində son beş il ərzində fasiləsiz olaraq qanuni əsaslarla daimi yaşayan, qanuni gəlir mənbəyi olan, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına və qanunlarına riayət olunması barədə öhdəlik götürən, habelə Azərbaycan Respublikasının dövlət dilini bilməsi haqqında sənəd təqdim edən əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxs mənşəyindən, irqi və milli mənsubiyyətindən, cinsindən, təhsilindən, dinə münasibətindən, siyasi və başqa əqidələrindən asılı olmayaraq qanunvericiliyə müvafiq surətdə öz vəsatəti ilə Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına qəbul edilə bilər.
Əcnəbinin və ya vətəndaşlığı olmayan şəxsin Azərbaycan Respublikasının ərazisində daimi yaşama müddəti ona qanunvericiliklə müəyyən edilmiş qaydada daimi yaşamaq üçün icazə və ya qaçqın statusu verildiyi gündən hesablanır.
Əvvəllər Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olmuş və ya Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına xitam verilmiş şəxsin vəsatəti ilə o, “Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığı haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 14-cü maddəsinin ikinci hissəsində sadalanmış məhdudiyyətlər nəzərə alınmaqla Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına bərpa edilə bilər.
Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığından çıxma qanunvericiliklə müəyyənləşdirilmiş qaydada şəxsin vəsatəti üzrə həyata keçirilir.
Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına bərpa və ya vətəndaşlığına xitam verilmə barədə Azərbaycan Respublikası ərazisində yaşayan şəxslər Dövlət Miqrasiya Xidmətinə, xarici dövlətlərdə yaşayan şəxslər isə Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlikləri və ya konsulluq idarələri vasitəsi ilə Xarici İşlər Nazirliyinə müraciət edirlər.
Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına qəbul barədə əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər Dövlət Miqrasiya Xidmətinə müraciət edirlər.
Şəxs Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığını əldə edərkən vətəndaşlığı almaq üçün zəruri olan məlumatı qəsdən saxtalaşdırmışsa və ya saxta sənəd təqdim etmişsə, əldə etdiyi Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığını itirir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən şəxsin Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına qəbulu, bərpası və ya onun vətəndaşlığına xitam verilməsi barəsində müvafiq sərəncam verilir.
Əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığını əldə etməsi ilə əlaqədar tələb olunan sənədlər
Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığını əldə etmək istəyən şəxs Azərbaycan Respublikası Prezidentinin adına yazılmış, nümunəsi Azərbaycan Respublikası Prezidenti tərəfindən təsdiq edilən ərizə-anketlə Azərbaycan Respublikası Dövlət Miqrasiya Xidmətinə müraciət edir.
- Ərizə-anket (kompyuter vasitəsilə doldurulmalıdır) - 2 nüsxədə çap olunmalıdır;
- Azərbaycan Respublikası Prezidentinin adına ərizə (kompüter vasitəsilə yazılmalıdır) – 2 nüsxədə çap olunmalıdır;
- Tərcümeyi-hal (kompüter vasitəsilə yazılmalıdır) – 2 nüsxədə çap olunmalıdır;
- Fotoşəkil (3x4 ölçüdə) – 4 ədəd;
- Dövlət rüsumunun ödənilməsi haqqında qəbz (200 manat);
- Azərbaycan Respublikasının dövlət dilini bilməsi barədə Təhsil Nazirliyindən arayış;
- Pasportun və ya digər sərhədkeçmə sənədinin surəti (həmin sənədlərə malik olmayan qaçqın statusu almış şəxslər, habelə heç bir dövlətin vətəndaşlığına mənsub olmaması və Azərbaycan Respublikasında daimi yaşaması faktı məhkəmə tərəfindən müəyyən edilmiş şəxslər istisna olmaqla)-(notariat qaydasında təsdiq edilmiş tərcüməsinin əlavə olunması);
- Qanuni gəlir mənbəyi olduğunu təsdiq edən sənəd (aşağıdakı sənədlərdən biri: iş yerindən arayış (maaş göstərilməklə), pensiya, təqaüd və ya ünvanlı dövlət sosial yardım alınması haqqında arayış, fiziki şəxsin gəlirləri haqqında vergi orqanının arayışı, aliment alınması haqqında arayış, himayəsində olduğu şəxsin gəliri haqqında arayış, vərəsəlik şəhadətnaməsi və s.) Şəxs işləmirsə Azərbaycan Respublikası vətəndaşı tərəfindən öhdəliyə götürülə bilər. Bu zaman:
- Öhdəliyə götürən şəxsin öhdəlik ərizəsi (notariat qaydada təsdiqli);
- Öhdəliyə götürən şəxsin şəxsiyyət vəsiqəsi (notariat qaydada təsdiqli);
- Öhdəliyə götürən şəxsin qanuni gəlir mənbəyi olduğunu təsdiq edən sənəd (iş yerindən arayış, pensiya, təqaüd və s.);
- Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığı haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 14-cü maddəsinin dördüncü hissəsinə uyğun olaraq şəxsin heç bir dövlətin vətəndaşlığına mənsub olmaması, habelə Azərbaycan Respublikasında daimi yaşaması faktının müəyyən edilməsi haqqında məhkəmə qətnaməsinin surəti;
- “Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığı haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 14-cü maddəsinin dördüncü hissəsinin 1-ci bəndində nəzərdə tutulmuş elm, texnika, mədəniyyət və ya idman sahələrində yüksək nailiyyətləri olan şəxslər üçün – onu Azərbaycan Respublikasına dəvət edən dövlət orqanının əsaslandırılmış vəsatəti;
- Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları olan yaxın qohumlarının şəxsiyyət vəsiqələrinin surətləri (olduğu halda).
Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına qəbulla bağlı vəsatət qaldıran şəxs yetkinlik yaşına çatmayan uşaqları ilə birlikdə müraciət etdikdə aşağıdakı sənədlər əlavə olunmalıdır:
- Digər valideynin razılıq ərizəsi (notariat qaydada təsdiqli);
- Digər valideynin pasportunun surəti (notariat qaydada təsdiqli);
- Nikah haqqında şəhadətnamənin surəti;
- 14-18 yaşlı uşaqların razılıq ərizələri (notariat qaydada təsdiqli).
Qeyd: Ərizə-anket və ərizədə vəsatət qaldıran şəxsin yetkinlik yaşına çatmayan uşaqlarının da adları qeyd olunmalı, həmçinin 4 ədəd fotoşəkilləri (3x4 ölçüdə) təqdim olunmalıdır.

Work and residence permit for foreign citizens
A foreigner or a stateless person who has lived permanently on the territory of the Republic of Azerbaijan for the last five years on a legal basis, has a legal source of income, undertakes to comply with the Constitution and laws of the Republic of Azerbaijan, as well as submits a document on knowledge of the state language of the Republic of Azerbaijan. Regardless of their affiliation, gender, education, religious attitude, political and other beliefs, they can be admitted to the citizenship of the Republic of Azerbaijan by their own petition in accordance with the legislation.
The period of permanent residence of a foreigner or a stateless person in the territory of the Republic of Azerbaijan is calculated from the day when a permit for permanent residence or refugee status was granted to him in the manner established by legislation.
At the request of a person who was previously a citizen of the Republic of Azerbaijan or whose citizenship of the Republic of Azerbaijan was terminated, he can be restored to the citizenship of the Republic of Azerbaijan, taking into account the restrictions listed in the second part of Article 14 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Citizenship of the Republic of Azerbaijan".
Renunciation of the citizenship of the Republic of Azerbaijan is carried out at the request of a person in accordance with the procedure established by the legislation.
Persons living in the territory of the Republic of Azerbaijan apply to the State Migration Service, and persons living in foreign countries apply to the Ministry of Foreign Affairs through the diplomatic missions or consular offices of the Republic of Azerbaijan to restore or terminate the citizenship of the Republic of Azerbaijan.
Foreigners and stateless persons apply to the State Migration Service for admission to the citizenship of the Republic of Azerbaijan.
If a person intentionally falsified the information necessary for obtaining citizenship or submitted a forged document while acquiring the citizenship of the Republic of Azerbaijan, he loses the citizenship of the Republic of Azerbaijan.
The President of the Republic of Azerbaijan issues a relevant order on the acceptance, restoration or termination of citizenship of a person of the Republic of Azerbaijan.
Documents required for foreigners and stateless persons to acquire citizenship of the Republic of Azerbaijan
A person who wants to obtain the citizenship of the Republic of Azerbaijan applies to the State Migration Service of the Republic of Azerbaijan with an application-questionnaire written in the name of the President of the Republic of Azerbaijan, the sample of which is approved by the President of the Republic of Azerbaijan.
- Application-questionnaire (must be filled out by computer) - must be printed in 2 copies;
- Application in the name of the President of the Republic of Azerbaijan (must be written by computer) - must be printed in 2 copies;
- Curriculum vitae (must be written by computer) – must be printed in 2 copies;
- Photograph (3x4 size) – 4 pieces;
- State fee payment receipt (200 manats);
- Certificate from the Ministry of Education about knowing the state language of the Republic of Azerbaijan;
- A copy of a passport or other border crossing document (except for persons who have received refugee status who do not have these documents, as well as persons whose fact of permanent residence in the Republic of Azerbaijan has been determined by the court) (with the addition of a notarized translation);
- A document confirming the existence of a legal source of income (one of the following documents: certificate from the workplace (indicating salary), certificate of receipt of pension, pension or targeted state social assistance, certificate of the tax authority on the income of an individual, certificate of receipt of alimony, income of a dependent person certificate, inheritance certificate, etc.) If a person does not work, he can be taken into obligation by a citizen of the Republic of Azerbaijan. At this time:
- Commitment application of the obligee (notarized);
- ID card of the obligee (notarized);
- A document confirming that the obligee has a legal source of income (certificate from the workplace, pension, pension, etc.);
- In accordance with the fourth part of Article 14 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Citizenship of the Republic of Azerbaijan", a copy of the court resolution on determining the fact that a person does not belong to the citizenship of any state, as well as the fact of permanent residence in the Republic of Azerbaijan;
- For persons with high achievements in the fields of science, technology, culture or sports provided for in paragraph 1 of the fourth part of Article 14 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Citizenship of the Republic of Azerbaijan" - a reasoned petition of the state body inviting him to the Republic of Azerbaijan;
- Copies of ID cards of close relatives who are citizens of the Republic of Azerbaijan (if any).
The following documents must be attached when a person who petitions for admission to the citizenship of the Republic of Azerbaijan applies together with his minor children:
- Consent application of the other parent (notarized);
- A copy of the other parent's passport (notarized);
- Copy of marriage certificate;
- Consent applications of children aged 14-18 years (notarized).
Note: In the application-questionnaire and the application, the names of the minor children of the petitioner must be mentioned, as well as 4 photos (3x4 size) must be submitted.